Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym i przeciwstarzeniowym. Jest to kwas o podwójnym kierunku działania. Z jednej strony zgodnie z typowymi właściwościami kwasów, reguluje odnowę komórkową, złuszczając wierzchnie warstwy naskórka, tym samym poprawia strukturę i koloryt skóry oraz działa przeciwzmarszczkowo, z drugiej strony wykazuje silne działanie antybakteryjne, dzięki temu łagodzi stany zapalne skóry, goi wypryski i zmiany trądzikowe.
Dzięki większej wielkości cząsteczek oraz działaniu łagodzącemu, kwas migdałowy jest lepiej tolerowany, nawet przez wrażliwe cery naczynkowe, w porównaniu z kwasem glikolowym nie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, silnego łuszczenia skóry oraz przebarwień pozapalnych. Z tego powodu peelingi kwasem migdałowym są polecane przez cały rok, również latem, jednak to nie oznacza, że podczas stosowania produktów z kwasem migdałowym ochrona przeciwsłoneczna nie jest wymagana. Podczas kuracji kwasem migdałowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji SPF 30.
Kwas glikolowy to najbardziej aktywny z kwasów AHA, posiada bowiem najprostszą budowę oraz najmniejszą masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo i głęboko wnika w skórę. Kwas glikolowy stosowany jest w stężeniach od 5% do 70%. W stężeniach do 15% kwas glikolowy ma bardzo efektywne działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające na powierzchową warstwę rogową naskórka, oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzanie aktywności fibroblastów. Wyższe stężenia (20%-35%) oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchniowego peelingu. Wysokie stężenia (50%-70%) złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracje w skórze właściwej. Stosowanie przez dłuższy czas (jednak nie dłużej niż 6 miesięcy w czasie ciągłym) preparatów z kwasem glikolowym, oddziaływuje bardzo korzystnie na skórę właściwą, prowadząc do zwiększenia jej grubości o ok. 25% bez wywoływania stanu zapalnego, jak to ma miejsce w przypadku stosowania retinoidów. Mechanizm odbudowy skóry jest związany ze stymulacją fibroblastów do produkcji kolagenu i mukopolisacharydów.Podczas kuracji kwasem glikolowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji SPF 30.
Kwas salicylowy należy do grupy kwasów BHA, reguluje odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco, poprzez rozluźnianie połączeń międzykomórkowych, usuwając zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. Posiada on również kilka nowych odróżniających go od kwasów AHA właściwości. Mianowicie: – Kwas salicylowy działa łagodniej aniżeli kwasy AHA, podczas jego stosowania rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania i nadmiernego złuszczania się skóry. Zdarza się bowiem, że osoby, których skóra nie toleruje kwasów AHA zupełnie dobrze reagują na kwas salicylowy. – Kwas salicylowy jest ponadto związkiem spokrewnionym z aspiryną i tak jak ona posiada pewne właściwości przeciwzapalne, sprzyja więc procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień. . Podczas kuracji kwasem salicylowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji SPF 30.
Wskazania do peelingu chemicznego:
– trądzik i blizny potrądzikowe, – zaskórniki i prosaki, – rozszerzone pory, – łojotok i suchość skóry, – blizny i bliznowce, – przebarwienia i odbarwienia, – uszkodzenia posłoneczne skóry, – plamy starcze, – wiotkość skóry, drobne zmarszczki.
Przeciwwskazania do peelingu chemicznego:
– na tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, retinoidów i preparatów drażniących skórę, – mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu, – ekspozycja skóry na słońce, korzystanie z solarium (obowiązkowe jest stosowanie filtrów z wysokim SPF), – alergie skórne, – aktywna opryszczka, – skłonność do powstawania bliznowców, – ciąża, karmienie piersią, – doustna terapia pochodnymi witaminy A (np. Roaccutane) – wymagana co najmniej półroczna przerwa, – kwas salicylowy, uczulenie na salicylany np. aspirynę.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności